تبلیغات
مرجع تخصصی حیات وحش ایران - میش مرغ Otis tarda

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 25 مرداد 1389

مشخصات ظاهری                                                                                                           1متر طول دارد. نر و ماده همیشه از نظر طول بدن و در فصل بهار نیز از نظر رنگ پرها متفاوت. نر و ماده در فصل زمستان دارای سر و گردن خاكستری روشن، پشت و زیر دم و پوشش پرها به رنگ حنایی با خطوط سیاه، بقیه قسمت های بال سفید و سیاه. دم حنایی با حاشیه سفید در دو طرف. پرنده نر همیشه بزرگتر از پرنده ماده بوده، در فصل بهار علاوه بر آنكه در قسمت بالای سینه به رنگ حنایی متمایل به بلوطی است، به وسیله دو سیبل خاكستری كه از دو طرف چانه شروع و به طرف عقب طویل می­گردد از پرنده ماده متمایز می­گردد. بال در نرها بین 615 تا 660 میلیمتر و در ماده­ها بین 480 تا 515میلیمترمتغیراست.                                                                          پرنده­ای است بسیار بزرگ (پرنده نر تا 16 كیلوگرم می­رسد). سر و گردن طویل و به رنگ خاكستری. قسمت های فوقانی بدن حنایی و قسمت های تحتانی سفید خالص. در موقع پرواز قسمت سفیدی روی بال كاملاً نمایان است. به سختی پرواز نموده و زیاد اوج نمی­گیرد. در فصل جفت­گیری حركات مخصوص به خود داشته، پرنده نر باد كرده و با دراز نمودن بال های خود و گستردن دم رغبت خود را نمایان می سازد. پرنده­ای است كاملاً ساكت و گاهی صداهایی ضعیف از آن به گوش می­رسد. از پرندگان اجتماعی است.

زیستگاه:                                                                                                                     این پرنده در دشت های باز، استپ های مرتعی، مزارع و كشتزارها به سر برده و آشیانه را روی زمین و در اراضی بایر یا مزارع غلات بنا می كند.

زادآوری:                                                                                                                                                             معمولاً 2 تا 3 تخم می گذارد اما تعداد تخم ها از 1 تا 4 عدد متغییر است. اندازه تخم ها ماكزیمم 5/58×83 و     مینیمم 5/57×78 میلیمتر است و 131 گرم وزن دارد. تخم ها پوسته­ای صاف و به شكل نسبتاً گرد و به رنگ نخودی كم و بیش متمایل به زیتونی و با لكه­هایی به رنگ قهوه­ای دارند. جوجه ها پس از 21 تا 28 روز متولد می شوند و پس از 30 تا 35 روز توانایی پرواز کردن را پیدا می کنند.

وضعیت حفاظتی:                                                                                                       آسیب پذیر                                                                                                                      این پرنده ضمیمه دو کنوانسیون CITES  می باشد.

روی عکس کلیک کنید
طبقه بندی: پرندگان(Aves)، 
برچسب ها: میش مرغ، Great Bustard، Otis tarda،
ارسال توسط جعفر غلامی
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin